Klienci

Aktualności2

Trendy w branży ślubnej w 2021 roku

Trendy w branży ślubnej w 2021 rokuWedług danych GIS w ubiegłym roku zawarto o prawie 40 tysięcy mniej małżeństw niż w 2019 r. Głównym powodem takiego stanu rzeczy była postępująca pandemia i wprowadzane obostrzenia.

 
Kosmetyki naturalne a ciąża

Czy wszystkie kosmetyki naturalne w ciąży są bezpieczne? Jak analizować składy i nie zwariowaćBędąc w ciąży, powinnaś przyjrzeć się swoim kosmetykom – nawet tym naturalnym. Podpowiadamy, jakich substancji unikać oraz co powinno znaleźć się w kosmetyczce przyszłej mamy.

 
Dieta antyrakowa, czyli jaka?
piątek, 21 września 2012 12:11

Prawidłowe nawyki żywieniowe mają wpływ na nasz wygląd, dobre samopoczucie czy kondycję organizmu. Stosowanie się do zasad zdrowego odżywania jest również elementem profilaktyki wielu chorób, w tym także nowotworowych.

Dieta, która nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych przyczynia się do spadku odporności. Brak naturalnych mechanizmów ochronnych to jeden z czynników mających wpływ na powstawanie zmutowanych komórek, dających początek chorobom nowotworowym. Dlatego tak ważna dla zdrowia jest świadomość tego, co jemy i jak przyrządzamy posiłki. Do najważniejszych zasad należy: unikanie produktów wysokoprzetworzonych i smażonych,  które są bogate w szkodliwe tłuszcze nasycone, dbanie o odpowiednią ilość witamin, minerałów oraz błonnika w diecie, a także spożywanie dużej ilości surowych warzyw i owoców.

 

Prawidłowy dobór składników spożywczych nie tylko wzmocni nasz organizm, ale również wyeliminuje szkodliwe substancje, które przyczyniają się do powstawania zmian nowotworowych. Wspomoże także naturalne mechanizmy obronne w walce z rakiem – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyczka z Naturhouse. – Aby dieta antynowotworowa była skuteczna, powinna być bogata w substancje czynne, takie jak polifenole, fitosterole, antyoksydanty, fitoestrogeny, związki inolowe, terpeny i izoflawony – dodaje dietetyczka. Nie każdy jednak wie, gdzie szukać wspomnianych składników.

Za jedną z najważniejszych grup składników skutecznych w walce z nowotworami uważa się polifenole roślinne, wśród których wyróżniamy flawonoidy wykazujące dużą aktywność przeciwutleniającą. Znajdziemy je przede wszystkim w owocach cytrusowych takich, jak: mandarynki, pomarańcze i cytryny, będących także naturalnym źródłem witaminy C. Z kolei owoce krajowe (aronia, czarna porzeczka, jeżyny) zawierają dużą ilość antocyjanów, wykazujących działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Na uwagę zasługuje także żurawina – z uwagi na obecne w niej taniny od lat stosowana jest w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Bogata w polifenole jest również zielona herbata, która aktywuje w wątrobie enzymy likwidujące toksyny z organizmu. Antyoksydanty pożądane w walce z chorobami nowotworowymi znajdziemy także w imbirze oraz produktach z dużą zawartością selenu takich, jak: czosnek, brązowy ryż i ryby morskie. Częstym gościem na naszych stołach powinny być również owoce i warzywa bogate w karotenoidy, do których zaliczamy m. in. szpinak, marchew, brokuły, buraki, pomidory. – Najlepiej spożywać je w postaci surówek i sałatek doprawionych ziołami: oregano, bazylią, tymiankiem czy miętą. Zawierają one duże ilości olejków terpenowych, które oprócz walorów smakowych, sprzyjają także obumieraniu komórek nowotworowych –  wyjaśnia Zofia Urbańczyk z Naturhouse.

Prawidłowe funkcjonowanie jelit daje nam gwarancję eliminowania z organizmu niepożądanych i toksycznych produktów przemiany materii. W tym celu warto sięgnąć po składniki bogate w probiotyki (bakterie mlekowe z rodziny Lactobacillus i Bifidobacterium) i prebiotyki, które eliminują toksyny wytwarzane przez bakterie gnilne w przewodzie pokarmowym i zwiększają wchłanianie magnezu oraz wapnia do organizmu. Największą ilość probiotyków znajdziemy w sfermentowanych produktach mlecznych, a więc kefirach, maślankach i jogurtach. Probiotyki nie tylko odbudowują mikroflorę jelitową, ale hamują również wzrost bakterii produkujących związki rakotwórcze. Należy pamiętać, że probiotyki i prebiotyki wzajemnie uzupełniają swoje działanie, dlatego w prawidłowo skomponowanej diecie, nie powinno zabraknąć żadnego z nich.

Ważnym elementem profilaktyki chorób nowotworowych jest także regularna aktywność fizyczna. W połączeniu z odpowiednią dietą sprawia, że łatwiej jest nam utrzymać organizm w dobrej kondycji i zachować zdrowie.

 
Reklama
  • Ipanema lato 2021
    Ipanema lato 2021
  • MomMe
    MomMe
  • tołpa® pure trends
    tołpa® pure trends
Reklama

Ostatnio komentowane